Bir Sayfa Seçin

Posta Güvercini Yetiştiriciliği

Posta güvercini tutkunu olanlar, posta güvercini yetiştiriciliği konusunda ger geçen gün yeni bir bilgi edinmeye çalışmaktadır. Yetiştirme çalışmalarına başlamadan önce posta güvercinlerinin tarihi geçmişleri ve sahip oldukları özellikler hakkında bilgi sahibi olmak büyük önem arz etmektedir. Yapılan çalışmalarla elde edilen ve bir araya toplanan posta güvercinlerinin doğru yetiştirilme yöntemleri hakkında çeşitli bilgilere kolay bir şekilde ulaşılabiliyor. Posta güvercinleri günümüzde yarış güvercini olarak yetiştirilip çeşitli etkinliklerde yarışmaları sağlanıyor. Posta güvercini yetiştiriciliği yapılmak istenildiğinde işlem adımları belirlenmeli ve doğru şekilde uygulamaya konmalıdır.

Posta güvercini eğitimi e-kitap

Posta Güvercin Yetiştiriciliği İçin Başlangıç

Posta güvercinlerinin bir canlı olduğu hiç bir zaman unutulmamalı ve posta güvercin yetiştiriciliği için yapılacak tüm işlemler, canlı sağlığı için uygun olmalıdır. Posta güvercini yetiştirme işlemlerine karar verirken acele etmemek ve neler yapılabileceğini öğrenmek önemlidir. Günümüzde dijital platformlar ya da yazılı kaynaklardan her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Her yetiştirici önce kendisini hazır hissetmelidir. Posta güvercin yetiştiriciliği için yeterli alanınız ve kendinize ayıracak vaktiniz olmalıdır. Sabırlı olmalı ve kendinizi bu konuda sorumluluk almaya hazır tutmalısınız. Bu kriterleri yerine getirebileceğini düşünenler, posta güvercin yetiştiriciliği işine başlayabilir ve ilk adımı atabilir.

posta güvercini yetiştiriciliği

Posta Güvercin Yetiştiriciliği Kitabı İle Gelen Faydalı Bilgiler

Posta güvercinleri hakkında faydalı bilgiler edinmek isteyen herkes, özel hazırlanmış posta güvercini yetiştiriciliği kitabı sayesinde tüm bilgilere çok kolay bir şekilde ulaşabiliyor. Kitapta tüm yetiştiricilere, hazırlık aşamaları, gerekli malzemeler, etik kurallar, kümes yapısı, güvercin seçimi ve beslenmesi gibi çok çeşitli konularda bilgi veriliyor. Güvercin yetiştirmeye başlayanlar, güvercinlerin çiftleşme ve kuluçka dönemlerini dikkatle takip etmelidir. Yetiştirme işlemlerine başlamış olan veya başlayacak olanların dikkat etmeleri gereken en önemli hususları başlıklar halinde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz; posta güvercini yetiştiriciliği kitabı titizlikle okunarak gerekli tüm bilgiler edinildikten sonra posta güvercinlerinin yaşamı için doğru zemin oluşturmak çok önemlidir.

Posta Güvercini Yetiştirmek İçin Doğru Kuş Seçimi

Posta güvercini yetiştirmek isteyenler doğru seçim yapmalıdır. Yaklaşık 5000 yıl öncesinden günümüze kadar mesaj iletilmesinde kullanılan güvercinler günümüzde çeşitli yarışlarda kullanılıyor. Posta güvercini seçimi yapılırken, sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir. Bunun için tüy yapısı, göz ve gaga yapısı, kanat ve kuyruğu, göğüs, sırt ve bel yapıları incelenmelidir. Posta güvercinleri kaslı olmalıdır. Posta güvencini yetiştirmeye başlayanlar, besledikleri güvercinlerin istenilen en iyi özelliklere sahip olmasını sağlamaya çalışmalıdır. Her güvercini posta güvercini olarak yetiştiremezsiniz. Posta güvercinlerini diğer güvercin çeşitlerinden ayıran çeşitli özellikleri vardır. Bu özellikler öğrenildikten sonra posta güvercini yetiştirmek zor olmayacaktır.

Posta Güvercinlerinin Beslenmesi

Posta güvercinlerine merak salan ve yetiştirmeye karar verenler, sağlıklı beslenme yöntemlerini ve kullanılacak yem türlerini iyi bilmelidir. Posta güvercinlerine yemlerin çok verilmesi gibi az verilmesi de sağlık sorunlarına neden olabilecektir. Özel kafeslerinde tutulan posta güvercinleri bir arada tutulabilir. Doğru beslenmeleri için günlük iki yemek kaşığı kadar yem günde iki defa olacak şekilde verilir. Beslenmeleri için yem seçimi, yavru yemi, yarış yemi ve damızlık yemi olarak ayrı ayrı seçilebilir. Posta güvercinlerinin sağlığı için yemleri içerisinde aspir bulunmalıdır. Buğday, arma, mısır, bezelye, akdarı temel besin kaynaklarıdır.

Posta Güvercinlerine Fiziksel Aktivite Yaptırma

Posta güvercinlerinin kendilerine yuva edinmeleri ve yuvalarını benimsemeleri için içerisinde rahat uçabilecekleri büyüklükte kafes kullanılmalıdır. Posta güvercinleri yaklaşık 4 hafta kapalı tutulduktan sonra açık bölümden dışarıya çıkmaları ve açık alanda uçmaları sağlanır. 4 hafta boyunca kapalı kaldıkları için orayı kendilerine yuva olarak benimser ve ne kadar uzaklara uçarlarsa uçsunlar tekrar geri dönerler. Posta kuşlarının fiziksel aktivitelerinin yaptırılabilmesi için günlük ortalama 2 saat kadar uçmalarını sağlamak gerekiyor. Uçma eğitimleri düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

Uzak Mesafe Uçuş Eğitimleri

Posta güvercinleri, ilk başlarda kümes etrafında uçuşlar yaparak çevreyi ve kendilerini keşfetmeye çalışırlar. Uçuş egzersizlerini yaparken, elle daha uzak noktalara götürebilir ve oradan bırakarak yuvalarına dönmesini sağlayabilirsiniz. Yön bulma kabiliyetleri yüksek olduğu için ne kadar uzak mesafeden bırakırsanız bırakın kümesini rahatlıkla bulabilecektir. İki nokta arasında sürekli mesaj ya da taşıyabileceği küçük malzemeleri taşımasını istiyorsanız diğer noktada da beslenmesini sağlamalı ve orada besin bulabileceği öğretilmelidir.

Posta Güvercinlerinin Hastalıkları

Posta güvercinleri çeşitli hastalıklara yakalanabiliyor. Yetiştiriciler birçok hastalık türünü belirli bir aşamaya gelmeden anlayamıyorlar. Posta güvercini hastalıklarının çoğu birbirine benzer belirtiler gösterir. Yetiştiriciler güvercinlerin sağlıklı olması ve hastalıkların ölümlere yol açabilecek boyuta gelmesini önlemek için sürekli kontroller yapmalıdır. Posta güvercinlerinde ilerlemiş hastalıkların tedavisi çok zordur ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Posta güvercinlerinde görülen hastalıklar, göz sulanması, ishal ve göz hastalıklarıdır. Erken ve doğru teşhisin konulabilmesi için veteriner kontrolünde tutmak önemlidir.

Güvercin Hastalıklarına Karşı Önlemler

Posta güvercini yetiştiriciliğini yapmaya başlayanlar çeşitli yarışlar için güvercinler yetiştirdikleri için rakiplerinden daha üstün olmaya çalışırlar. Posta güvercini hastalıklarına karşı her yetiştirici çeşitli yöntemler kullanır ve hastalıkların hiç yaşanmamasını sağlamaya çalışır. Posta güvercini hastalıklarına karşı alınabilecek en iyi yöntemlerden birisi, bilinçli yetiştirici olmaktır. Görülebilecek tüm hastalık türleri hakkında bilgi sahibi olmak ve hastalıkların belirtilerinin neler olabildiğini öğrenmek gerekiyor. Kendisini bu alanda geliştiren yetiştiriciler her zaman en iyi önlemleri alacak ve hastalıkların hiç yaşanmamasını sağlayacaktır. Özel araştırmalarla hazırlanmış olan kitapta birçok bilgi yer alıyor.

Posta Güvercinlerinin Aşılanması

Posta güvercini yetiştirmeye başlayanlar, kümes seçimi, beslenme, eğitimlerin yanı sıra hastalıklara karşı alınacak önlemler hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. Posta güvercinleri belirli dönemlerde aşılanarak sağlıkları korunmalı ve daha sağlıklı olmaları sağlanmalıdır. Posta güvercinlerine ilk aşılama 3 – 4 haftalıkken yapılır. İkinci aşı posta güvercini uçmadan ya da yarışmada sergilenmeden en az 3 hafta önce yapılıyor. Yetişkin posta güvercinlerine yılda bir defa aşılama yapılır. Yetişkin posta güvercinlerine çiftleşme döneminden 2 – 3 hafta önce aşı yapılması sağlıkları açısından önemlidir. Yetiştiriciler, aşılama dönemleri ve aşı türleri hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Posta güvercini yetiştiriciliği ile ilgili daha fazla bilgi almak için Posta Güvercini Nasıl Yetiştirilir? başlıklı içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.