Bir Sayfa Seçin

Posta Güvercini Yavru Eğitimi

Posta güvercini yavru eğitimi tüylenmenin başladığı dönemde beslenme bakımları ile başlamaktadır. Posta güvercinleri, yarış güvercini olarak bilinir ve özel olarak eğitime alınmaktadırlar. Evcilleştirilmiş güvercin türleridir ve binlerce yıl öncesinden bu zamana mesaj taşımak için kullanılırlar. Posta güvercinleri dünya savaşlarında ülkeler tarafından kullanılmaktadır. Günümüzde hem yarışlara katılmak hem de mesaj göndermek amacıyla özel olarak posta güvercini yavru eğitimi verilmektedir.

Posta güvercini eğitimi e-kitap

Yavru Posta Güvercini Nasıl Eğitilir?

Yavru posta güvercini nasıl eğitilir sorusunun yanıtlarını tüm yetiştiricilerin uygulaması gereken doğru yöntemlerle birlikte bu içeriğimizde vermeye çalışıyoruz. Yavru posta güvercinleri 6 haftalık olduğunda eğitilmeye başlanıyor. İlk eğitimler, kümeslerin tuzak kapısının nasıl açıldığını göstererek başlıyor. İlk başlarda yavruların giriş çıkışlarına sahipleri yardımcı olmaktadır. Günlük özel programlar yapılarak eğitilmeleri sağlanmaktadır.

Günlük yapılacak egzersizlerle birlikte kısa mesafeli uçma çalışmaları yapılır ve geri dönüş yapmaları sağlanır. İlk uçuşlarında geri dönmelerini sağlamak için ilk önce yuvasına alışması ve sevmesi sağlanır. Aç olarak uçurulduğunda kaliteli yiyecekler için hemen geri döneceklerdir. Yavru posta güvercini nasıl eğitilir sorusuna daha ayrıntılı yanıtlar içeriğimizin devamında sizleri bekliyor.

posta güvercini yavru eğitimi

Yavru Posta Güvercini Eğitimi Verilirken Kuşlar Kaybolur Mu?

Yavru posta güvercini eğitimi verilirken sabırlı olmakla birlikte bütün aşamalar kademeli olarak ilerletilmelidir. Yavru posta güvercini eğitimi verilirken ilk uzun mesafeli uçuşlarda bazı kuşların kaybolduğu ve yuvaya dönemediği bilinmekte olan bir gerçektir. Kayıp oranını mümkün olduğunca azaltmak adına kuşların yuvaya iyice alışabilmesi ve konum bulabilmesi açısından kısa mesafeli uçuşlar yapılmalıdır. Ayrıca kümes içerisinde kaliteli yiyeceklerin verilmesi, güvercinlerin kümese daha çok alışmasını sağlar. Kaybolma risklerini en aza aindirgemek için birkaç hafta önceki mesafeyi azaltmak mantıklı olacaktır.

Yavru Posta Güvercin Uçuş Eğitimi

Yavru posta güvercinleri 6 haftalık olduktan sonra yetişkin görünümüne kavuşur ve kümes içerisinde diğer yetişkin güvercinlerle aynı ortamda bulundurulur. Bu yetişkinleri taklit ederek, yemek yeme, yuva edinmeyi öğrenir. Uçuş eğitimlerinde ilk antrenmanlar sabah ve akşam saatlerinde yapılır.

Günlük çalışmalar 15 dakikalık uçuşlar halinde yapılır. Fazla uzaklara gitmeden geri dönmeleri için aç uçurulurlar. Her eğitimde uçuş mesafesi giderek artırılabilir. Yavru posta güvercinlerine iyi bir eğitim verildiğinde birkaç yüz kilometre uzaktan bile yuvaya döneceklerdir.

Posta Güvercini Nasıl Eğitilir?

Posta güvercini eğitimleri yavru oldukları dönemde başlar. Posta güvercinlerine yavruyken verilen eğitimleri ciddiye almak ve eğitim planlaması yapmak önemlidir. Yemek yeme, yuvaya alıştırma ve uçuş eğitimleri verilirken ödüllendirme seçenekleri kullanılır. Yavru kuşların yuvaya alışması ve dönüş yapabilmesi için yuvanın her zaman temiz olması ve düzenli yemleme yapılması önemlidir. Posta güvercini eğitimi konusunda daha ayrıntılı bilgilere sahip olmak için “Posta güvercini nasıl eğitilir?” başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Yavru Posta Güvercinleri

Yavru posta güvercinleri karakteristik özellikleri ile diğer türlerden farklı olduğunu gösterir. Yön bulma yeteneklerinden dolayı ilk önce bulundukları çevreyi tanır ve yuvalarını benimsemeye başlarlar. Yavru posta güvercinlerinin mesajlaşma ya da yarışlar için eğitimlerinde izlenecek yollar için kapsamlı bir kitap hazırlanmıştır. Posta güvercin yetiştiricileri, kuşları tanıma, eğitimlerinde nelere dikkat edeceklerini en iyi şekilde öğrenirler. Tüm eğitim süreci özveri ve sabır ister. Doğru eğitimlerin verilmesi ve uzak mesafelerden istenilen yere ulaşmalarını sağlamak asıl amaçtır. Posta güvercini yavru eğitimi konusunda sizin de eklemek istedikleriniz varsa aşağıdaki yorumlar bölümünden bu konuya katkıda bulunabilirsiniz.