Bir Sayfa Seçin

Posta Güvercini Yavru Bakımı

Posta güvercini yetiştirmek isteyen kişiler işe doğal olarak posta güvercini yavru bakımı ile başlamak istemektedirler. Yavru güvercinlerin bakımı her zaman daha fazla bilgi ve özen ve dikkat gerektirir. Posta güvercini yetiştiricileri, kuluçka dönemi ve yavru güvercinlerin yetişkin görünümüne kavuşma süreçlerini öğrenirler. Posta güvercini yavruları 20 günlük sürece sahip olan kuluçka döneminden sonra yumurtadan çıkarlar. Posta güvercini yavru bakımı yumurtadan çıktıkları andan itibaren başlamakta ve dönemlerine göre özel bakımlar yapılmaktadır.Posta güvercini eğitimi e-kitap

Yavru Posta Güvercini Bakımı ve Beslenmesi

Yavru posta güvercini bakımı yumurtadan çıktıktan yaklaşık olarak 26 – 27 gün sonra başlar. Bu döneme kadar yemle beslenme olmadan sadece anne güvercinler tarafından beslenirler. Yemle beslenmeye başlayan yavru posta güvercinleri, kümes içerisinde annelerinden ayrı bir alana konulur. Yavru güvercinlerin önüne yem ve su konur ve kendi kendilerine yemeleri sağlanır. Beslenmeleri için yavru yemi olarak üretilen özel yem çeşitleri kullanılır. Sağlıklı olabilmeleri açısından doğal ve besleyici yemler kullanılması önemlidir. Tüm gereksinimlerin yerine getirilmesi ile birlikte yavru posta güvercini bakımı doğru şekilde yapılır.

posta güvercini yavru eğitimi

Yavru Posta Güvercinlerinde Kümes Tanıma

Posta güvercinleri, yemle beslenmeye başlama döneminden sonra kümesi ve bulundukları konumu öğrenebilmeleri için her gün düzenli olarak kümes dışına çıkartılır. Bu yöntem ile kümeslerini tanımaları sağlanır. Yavru güvercinlerin hava şartlarından etkilenmemesi için ilk 15 gün güneş altında 15 dakikadan fazla kalmamalıdır. Bu süreçte hem sahiplerini hem de yuvalarını en iyi şekilde tanıyacaklardır. Yavru posta güvercinleri 45 günlük olduktan sonra yetişkin güvercinlerin yanına konulur ve ortak alandan yem yemeleri sağlanır. Kapalı kümeste tutularak kendileri için yuva bölümlerini belirlemeleri sağlanır.

Yavru Posta Güvercinlerinin İlk Uçuş Eğitimleri

Yavru posta güvercinlerinin beslenmesine ve sağlıklı olmasına dikkat edildikten sonra 45 günlük olduklarında ilk uçuş eğitimleri verilmeye başlanır. 45 günlük yavrular ilk uçuş eğitimlerine hazır duruma gelir ve günlük uçuş eğitimleri yaptırılır. Posta güvercini yetiştiricileri, uçuş için yapılan ilk posta güvercini yavru eğitimi için akşamüzeri saatlerini seçerler. Yavru posta güvercinlerinin ilk uçuşlarda kümese dönmelerini sağlamak için sabah ve akşam saatlerinde aç olarak uçurulurlar. Aç oldukları için hemen kümese dönmeleri sağlanır. Yavru güvercinler toplu olarak uçurulduklarında diğerleri ile birlikte uçar ve kümese dönerler.

Yavru Posta Güvercinlerinin Özellikleri

Posta güvercini yetiştiricileri, yetişkin güvercinlerle kuluçka yöntemi ile yeni yavrular elde etmeye çalışır. Damızlık posta güvercinleri sağlıklı olduğunda yumurtadan çıkacak olan yavrularda sağlıklı olacaktır. Yavru posta güvercinleri, 30 günlük olduktan sonra yetişkin güvercin görünümüne kavuşacaktır. Posta güvercinleri, çevik bir yapıya sahiptir ve diğer güvercinlere göre yön duyguları daha gelişmiştir. Yavru güvercinlerin bakımları doğru yapıldığında sağlıklı ve yetişkin güvercin olur ve ortalama 60 – 80 km hızla uçmaya başlayabilirler. Kuyruk yapıları diğer türlere göre farklıdır ve kuyruklarını dümen olarak kullanabilirler. Yavru posta güvercinlerinin en büyük özelliklerinden birisi gözlerinin parlak ve canlı olmasıdır.

Yavru Posta Güvercinlerine Vitamin Desteği

Yavru posta güvercinleri 6 haftalık olduktan sonra yeni tüyleri çıkmaya başlar. Yavru posta güvercinlerinin sağlıklı büyüyebilmeleri için vitamin desteğine ihtiyaç duyulur. Yavruların sağlıklı gelişebilmesi için hangi dönemlerde hangi vitaminlere ihtiyaç duyulduğu yetiştiriciler tarafından bilinir ve uygulanır. Kaliteli ve sağlıklı besin ürünleri ile hazırlanan mamalar sayesinde yavruların sağlıklı büyümeleri sağlanır.

Yavru posta güvercinlerinin yemleri belirli oranda sulandırılır ve kolayca yemeleri sağlanır. Yetiştiriciler aradıkları ayrıntılı bilgilere bir öğretici ve kitap yardımıyla ulaşarak yavru posta güvercinlerini rahatlıkla yetiştirip, yarışlara ve uzun mesafeli uçuşlara hazırlayabiliyorlar. Yavru posta güvercinlerinin tüm bakımları belirli yöntemlerle yapıldığında istenilen özelliklere sahip olmaları sağlanır. Her yetiştirici, posta güvercini yavru bakımı sürecinin bilgiye dayalı olduğunu bilerek sürekli olarak kendisini güncellemelidir.