Bir Sayfa Seçin

Posta Güvercini Yarış Bakımı

Posta güvercini yarış bakımı yapılırken hata yapmamak ve güvercinin sağlıklı kalmasını sağlamak için doğru yöntemler kullanılmalıdır. Posta güvercinlerini beslemeye başlayanlar gerekli olabilecek tüm bilgileri alarak ve doğru taktikleri kullanarak posta güvercini yarış bakımı yapabiliyor. Posta güvercinlerinin diğer güvercinlerden farklı olmasını sağlayan gelişmiş yön duyguları ve çevik yapıları bulunmaktadır. Güvercin yarışlarında uzun mesafe uçuşları ve yön duygularından dolayı posta güvercinleri tercih ediliyor.

Postacı güvercinlerine ait olan en büyük özelliklerden biri bırakıldıkları zaman istenilen iki nokta arasında uçuş yapabiliyor olmalarıdır. Yuvalarına alışabilmeleri ve uçuş sonrası yuvaya dönüş yapabilmeleri için yuvanın sürekli olarak temiz olması ve geldiğinde sağlıklı besinlerin hazır olması önemlidir. Beslenme bakımları için yapılması gereken işlemler doğru yapıldığında, hem yuvaya hem de sahibine bağlılığı artacaktır.

Beslenme bakımlarında, yaşlarına ve durumlarına göre özel yemler kullanılır. Yaşlı posta güvercinleri damızlık olarak kullanılır ve bu türler için damızlık yemi seçenekleri kullanılır. Yavru posta güvercinleri için beslenme bakımlarında yavru yemleri kullanılır ve içerisinde aspir olmasına dikkat edilir. Aspir güvercinlerin bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlar.

Posta güvercini eğitimi e-kitap

Posta Güvercini Yarışa Nasıl Hazırlanır?

Posta güvercini yarışa nasıl hazırlanır sorusu her yetiştiricinin yanıt aradığı ve dikkat etmesi gereken bir sorudur. Yarış için posta güvercini yetiştiriciliği yapanlar, güvercinlerin öncelikle sağlıklı olmaları için beslenme bakımlarına dikkat etmelidirler. Posta güvercinleri 3 – 4 haftalık olduktan sonra düzenli olarak aşılama yapılır. Yapılan aşılar oluşabilecek hastalıklara karşı dayanıklı olmalarını sağlar. Yarışa hazırlanırken, belirli mesafelerden uçuş egzersizleri yapılır. İlk önce yuvada birkaç gün kapalı tutularak yuvayı tanıması sağlanır. Daha sonra kademeli olarak mesafe arttırılarak uçuş eğitimleri verilerek posta güvercini yarışa hazırlanır.

posta güvercini yarış bakımı

Posta Güvercini Sağlığı

Yarışlarda kullanılan en iyi güvencinler her zaman posta güvercinleridir. Yarıştırılacak olan posta güvercinlerinin sağlıkları iyi olduğunda elde edilecek sonuç daha iyi olacaktır. Sağlıklı ve güçlü kas yapısına sahip olan posta güvercinleri mesafe fark etmeden en üstün performansı gösterecektir. Sağlıklı posta güvercinlerinin gözleri metalik renkte ve daha canlı durur. Gözlerinde mat bir görüntü olan güvercinlerde sağlık problemi vardır. Beslenme, aşı ve özel mamalarla sağlıkları için en iyi bakımlar yapılmalıdır.

Yarış İçin Doğru Besleme

Posta güvercinlerinin yuvalarında bakımları yapılırken, yuvaların her zaman temiz olmasına dikkat edilir. Kaliteli yemlerin kullanılması ise hem sağlıklı hem de güçlü olmalarını sağlar. Doğru bakımların yapılabilmesi için günün hangi saatlerinde ne kadar yem verileceği bilinmelidir. Bakımlarda fazla yem verilmesi ya da ortalamanın altında verilmesi sağlık sorunlarına neden olabilecektir. Yemlerde, buğday, mısır, akdarı, arpa, mercimek, pirinç ve aspir karışımları kullanılır.

Posta Güvercini Yarış Çeşitleri

Posta güvercinleri dayanıklı yapılarından dolayı binlerce km mesafeyi saatlerce uçarak tamamlayabiliyor. Güvercin sahipleri hem beslenme hem de günlük bakımlarını düzenli ve doğru yaptıklarında, düzenlenen yarışlarda posta güvercinleri belirlenen mesafeyi rahat bir şekilde uçabilecektir. Posta güvercini yarışları üç aşamalıdır. Bunlar;

  • 100 – 300 km kısa mesafe
  • 300 – 600 km orta mesafe
  • 600 – 1200 km uzun mesafe uçuşlarıdır.

Bakımları düzenli yapılan ve sağlıklı olan posta güvercinleri en uzun mesafeyi ortalama 12 saatte uçabiliyor.

Posta Güvercini Türleri

Posta güvercinleri tek tip değildir. Sabit bir ırkları yoktur ve melezleme yöntemi ile ortaya çıkmıştır. Posta güvercini türlerinin bazıları paçalı güvercin bazıları ise paçasız güvercin türlerinden oluşur. Tüy renkleri de farklı olabiliyor. Güvercin türlerinin tamamı için benzer bakım yöntemleri kullanılır. Postacı güvercinleri uzun mesafeli uçuşlar yapabildiği için yağmurdan etkilenmemeleri için tüyleri çabuk ıslanmamakta ve ipeksi yumuşak yapıdadır. Posta güvercin türleri, kaslı yapıları ve pratiklikleri ile diğer güvencin türlerine göre daha dayanıklıdır.

Eklemek istedikleriniz varsa, sizde posta güvercini yarışa nasıl hazırlanır? Sorusuna aşağıdaki yorum bölümünden yanıtlar verebilirsiniz.