Bir Sayfa Seçin

Posta Güvercini Nasıl Yetiştirilir?

Posta güvercini nasıl yetiştirilir merak ediyorsanız sizin için derlediğimiz bu içerikte önemli bilgiler bulabilirsiniz. Tüm bu vereceğimiz bilgilerden önce çok daha önemli olduğunu düşündüğümüz bir şeyden bahsetmek istiyoruz: Posta güvercinlerinin taşımış oldukları mesajlar sayesinde birçok savaşta, savaş gidişatını değiştirdiklerini biliyor muydunuz? Ne güzel bir kuş öyle değil mi?!

Güvercin yetiştirme zaman ve emek isteyen bir iştir. Posta güvercinlerinin yetiştirilebilmesi için bu kuşların özellikleri bilinmeli ve doğru bilgilerle yola çıkılmalıdır. Günümüzde posta güvercinleri yarış güvercini olarak yetiştirilmeye başlanmıştır. Posta güvercinleri özelliklerinden dolayı uzun mesafe uçabilen kuşlardır. Yetiştirme yöntemleri bu durum göz alınarak belirlenir.

Posta güvercini eğitimi e-kitap

Posta Güvercinlerinin Özellikleri

Posta güvercini yetiştirmek için karar almış olanların, tüm güvercin türlerinin posta güvercinlerinin yetiştirildiği gibi yetiştiremeyeceğinin farkında olması gerekmektedir. Posta güvercinlerini diğer tüm güvercinlerden farklı kılan bazı temel özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler aşağıdaki gibidir sıralanabilir.

  • Yumuşak ve ipeksi tüy yapısına sahip olmaları
  • Göz ve gaga yapıları
  • Sırt ve bel yapıları
  • Göğüs yapıları
  • Kanat yapıları
  • Kuyruk ve denge özellikleri

Posta güvercinleri, melezlenerek elde edilen bir tür özelliğine sahip olduğundan saf bir ırkı bulunması mümkün olmamaktadır. Posta güvercini olmayan bir kuşu uzun mesafelerden geri döndürecek şekilde yetiştirmeye çalışmak; boşa zaman harcamak ve başarısız olmak anlamına gelecektir.

Diğer Güvercinlerden Farklı Olan Posta Güvercinleri Nasıl Yetiştirilir?

Posta güvercinleri, kaslı yapıları ve yön bulma kabiliyetleri ile uzak mesafeler arasında uçuş yapabiliyor. Mesaj taşımaları için özel yetiştirilirler. Posta güvercinleri nasıl yetiştirilir sorusuna adım adım cevaplar verelim. İlk adım bu güvercinlerin özelliklerini bilmek ve doğru kuş seçimi yapmaktır. Posta güvercini seçimi yaptıktan sonra sağlıklı bir ortamda yaşamasını sağlamak için doğru kümes seçimi yapılmalıdır. Güvercinlerin eğitimleri ve uçuşları sonunda kafeslerine girme isteklerinin oluşması sağlanmalıdır.

Doğru Beslenme

Posta güvercinlerinin amaca uygun yetiştirilebilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli husus doğru beslenmelerini sağlamaktır. Posta güvercinleri günde iki defa beslenmeli ve yem verirken ne az ne de çok fazla yem verilmelidir. Yem verme zamanları ise sabah ve akşam uyumadan önce olmalıdır. Yuvaya alışması ve uzak mesafelerden buraya dönüşünü sağlayabilmek için 4 hafta içeride kapalı kalacak şekilde etrafı kapalı alanlarda tutulmalıdır.

Posta Güvercini Uçma Eğitimleri

Yuvayı benimsemesi için 4 hafta kapalı tutulduktan sonra kafes açığından dışarıya çıkması ve uçması sağlanmalıdır. Kendisi çıkıp uçmaya başlayana kadar çeşitli teşvik edici işlemler yapılabilir. Dışarı çıkarak uçan ve yuvaya geri dönen posta güvercini kapalı alanlardan birisini kendisine yuva olarak belirleyecektir. Uzak mesafelere gitse bile yuvası için geri dönecektir. Posta güvercinleri çok uzak mesafelerden bırakılsalar bile yuvalarına dönerler.

Posta Güvercini Alıştırmaları

Posta güvercinleri belirlenen konumlar arasında mesaj ve malzeme taşıma amacıyla yetiştirilen ve buna göre alıştırılan kuşlardır. İki nokta arasındaki uçuşlara alıştırılabilmesi için ilk başlarda ikinci noktaya elle götürülür ve orada beslendikten sonra ana yuvaya dönmesi için bırakılır. Yön bulma kabiliyetlerinden dolayı iki konum arasında uçabilirler. Ana yuvadan diğer yere mesaj iletilmek istenildiğinde, yem verilmeden bırakılıp beslenmek için diğer noktaya gitmesi sağlanır.

Posta Güvercini Yetiştirme Sırları

Posta güvercinleri nasıl yetiştirilir? Sırları nelerdir? Sorusu pek çok güvercin besleyen tarafından sorulmakta ve yanıtlar aranmaktadır. Posta güvercinleri özelliklerinden dolayı özel olarak yetiştirilirler. Yetiştirme sırları; doğru beslenme, sağlık durumları ve eğitimleri gibi alanlarla ilgilidir. Posta güvercinleri yetiştirilirken, yetişkin ve yavru olma durumuna göre özel yemlerle beslenirler. Ana temel besin kaynakları buğday ve mısır ürünleridir. Yemleri, yavru yemi ve yarış yemi olarak özel hazırlanır. Posta güvercinlerinin tüyleri kadifemsi olmalı ve yağmur tutmamalıdır.

Beslenirken, çok fazla yem vererek aşırı yağlanma yapmamasına dikkat edilmelidir. Aşırı yağlanma hem sağlık sorunu yaşamasına hem de uzun mesafe uçamamasına neden olacaktır. Posta güvercinleri uçarken arka kuyruklarını açar ve dümen olarak kullanırlar.

Posta güvercini nasıl yetiştirilir? Sorusuna yanıtlar arayıp, yetiştirme yöntemlerini öğrenirken, bunlar gibi tüm özelliklerini bilmek önemlidir.