Bir Sayfa Seçin

Posta Güvercini Nasıl Beslenir?

Posta güvercini nasıl beslenir? sorusu veya konusu dikkat edilmesi gereken en iyi besin kaynaklarının neler olduğunun bilinmesi ile ilgili olmaktadır. Posta güvercinlerinin hem alıştırılması hem de doğru beslenebilmesi için mısır ve buğday besin kaynakları kullanılır. Posta güvercinleri beslenirken güvercinlerin yağsız ve kaslı bir yapıya sahip olmalarına özen gösterilmelidir. Posta güvercinleri, istenilen iki nokta arasında mesaj ve küçük malzeme taşıma özellikleri ile bilinirler. Güvercinlerin istenilen yere mesaj iletebilmeleri için yapılması gereken alıştırma çalışmaları, beslenme yöntemleri ile yapılır. Şimdi içeriğimizin devam eden bölümlerinde başlıklar halinde Posta güvercini nasıl beslenir? sorusuna yanıtlar vermeye çalışalım.

Posta güvercini eğitimi e-kitap

Posta Güvercini Beslenmesi İçin Önemli Besin Kaynakları

Posta güvercini nasıl beslenir? Sorusuna yanıt olarak, posta güvercini beslenmesi en iyi besin kaynakları arasında olan buğday ve mısır ile yapılır diyebiliriz. Damızlık yemi olarak bilinen ve güvercinlere yüksek miktarda enerji veren yemler, % 30 mısır, % 20 buğday, % 5 çekirdek, % 10 ak darı ve % 35 bezelye karışımı ile hazırlanır. Posta güvercini olarak kullanılacak olan kuşlar için yemler özel olarak seçilmektedir. Sporcu besini gibi düşünülerek güvercin besinlerine de çok dikkat edilir ve yağlanma oluşturmamasına özen gösterilir. Posta güvercini alıştırma eğitimleri ve beslenmeleri diğer kuşlardan çok daha farklı olmaktadır.

posta güvercini nasıl beslenir

Yavru Posta Güvercini Besleme İşlemi

Yavru güvercinlerin postacı olarak kullanılması için en az 6 haftalık olması gerekiyor. Posta güvercini besleme işlemleri yavruyken başlar ve yavru yemi, yarış yemi ve damızlık yemi olarak ayrılır. Yavru posta güvercinlerinin uzun mesafe uçabilmesi ve kas yapılarının gelişmesi için mısır, buğday, arpa, akdarı, aspir ve bezelye yemleri kullanılır.

Posta Güvercini Beslenmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvercinlerin postacı olarak eğitilebilmesi için belirlenen konum noktalarında posta güvercini beslenmesi için yemleri bulmaları sağlanır. Çatı katı güvercinler için beslenme alanları olarak belirlenir. Doğru beslenme yöntemleri kullanıldığında güvercinler daha sağlıklı ve daha iyi görünümlü olacaktır. Postacı güvercinler için güçlenmelerini ve kas yapılarının gelişimini sağlayacak besinler kullanılmalıdır. Yanlış besinler güvercinlerde aşırı yağlanmaya neden olur ve hareket kabiliyetlerini azaltabilir.

Güvercinlerin Doğru Beslenmesi

Posta güvercini eğitimi, beslenmesi ve bakımı gibi birçok önemli kriterin bir arada sunulması gerekir. Postacı güvercinlerin doğru beslenmesi için nelere dikkat edilmesi gerektiğinin her zaman göz önünde bulundurulması çok önemlidir. Yanlış besleme yöntemleri güvercinin aşırı yağlanmasına, çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmasına neden olabilecektir. Postacı güvercinlere sabah ve akşam günde iki defa iki yemek kaşığı kadar yem vermek yeterlidir. Güvercinin bağışıklık sisteminin güçlü olabilmesi için yem içerisinde aspir olmasına dikkat edilmelidir. Posta güvercini besleme çok keyifli bir iştir. Postacı güvercinleri oldukça çevik bir yapıya sahiptir ve yön duyguları çok gelişmiştir. İyi eğitilmiş ve doğru beslenme yöntemleri ile beslenen postacı güvercinler ortalama 15 yıl yaşayabilmektedir. İstenilen yere mesaj ya da çeşitli malzemelerin hızla ulaştırılabilmesi için 60 – 80 km hızla uçabiliyorlar. Postacı güvercini olarak eğitildikten sonra günde 1000 km gibi uzun mesafelere uçmaları sağlanıyor. Postacı güvercinlerin tüyleri yağmurdan etkilenmez ve uçmaya devam ederler.

Bu içeriğimizde uzun mesafe uçabilmeleri ve sırt ve bel bölgelerinin güçlenebilmesi için çok önemli olan doğru yöntemlerle posta güvercini nasıl beslenir sorusu hakkında yanıtlar vermeye çalıştık.