Bir Sayfa Seçin

Posta Güvercini Eğitimi

Posta güvercini eğitimi verebilmek adına nelere dikkat edilmelidir? Neler yapılması gerekir? Gibi soruları şimdi bu içeriğimizde ayrıntılı bir şekilde yanıtlayalım. Burada ihtiyaç duyabileceğiniz çok önemli bilgilere erişebilecek ve daha profesyonel olarak güvercin eğitimleri vermeye başlayabileceksiniz. Posta güvercinleri ile sahipleri aralarındaki duygusal bağ güçlendirilmiş olduğunda eğitimlerin sonuçları çok daha kolay alınabilecektir. Posta güvercinleri sahip oldukları özellikler ile diğer güvercin türlerinden farklıdır. Güvercin yarışı sporuna ilgi duyanlar kendi posta güvercinlerini yetiştirebilir ve eğitebilirler.

Posta güvercini eğitimi e-kitap

Posta Güvercini Eğitimi İle Gelen Doğru Beslenme

Yavru posta güvercini eğitimi yetişkin güvercin eğitimine göre daha farklı olmaktadır. Yavru posta güvercinini eğitmek için öncelikle yumurtadan çıktıktan sonra belirli bir süre anneleri tarafından beslenmeye alınmalıdır. Daha sonrasında yavruların yemleri hazırlanır ve sulandırılarak yem kapları ile önlerine konulur. Altı haftalık olduktan ve iyice tüylendikten sonra annelerinden ayrılır ve kendi başlarına beslenme alışkanlıkları edinmeleri sağlanır. Kafeste belirli süre kapalı tutulup burasının yuvaları olduğunu anlamalarına katkıda bulunulur. Uçmaları için dışarı çıkartıldıklarında kısa süre sonra yuvaya dönmeleri sağlanır. Bu eğitim sayseinde beslenme ve yuva edinmelerini öğrenmeleri sağlanır.

posta güvercini eğitimi

Posta Güvercin Eğitimi İle Beslenme Zamanlarının Ayarlanması

Posta güvercin eğitimi ile en iyi şekilde sonuç alınması için öncelikle rahat bir ortamın oluşturulması gerekiyor. Beslenmeleri için önlerine temiz su ve yem konulduktan sonra yemeleri için 15 – 20 dakika kadar beklenir. Bu süre içerisinde yemlerini yemiş olurlar. Sonrasında kalan yemler kafesten alınarak kafes temizlenmelidir. Temiz ortam yuvalarını benimsemelerini ve kendilerine düzenli yem verildiğini öğrenmelerini ve sahiplerine bağlılıklarının artmasını sağlar.

Posta Güvercin Eğitimi İle Yarışa Alıştırma

Günümüzde, posta güvercinleri daha çok uzak mesafe uçuş ve yuvaya dönme yarışları için eğitilirler. Posta güvercin eğitimi için programlar altı haftalık olduklarında başlar. Posta güvercin eğitimi ile ilk olarak tuzak kapısının çalışma şekli öğretilir. Tüm eğitimler özveri istemekte ve sahipleri sabırlı olmalıdır. Eğitimlere başlarken ne öğretilmek istendiği bilinmelidir. Yarış eğitimlerinde önce konumlandırma yapmaları sağlanır. Egzersiz çalışmaları günde en az bir defa olacak şekilde yapılır. Haftalık olarak verilen yarış eğitimlerinde her hafta mesafe belirli ölçüde artırılarak verilir.

Posta Güvercinlerinin Dönmelerini Sağlamak

Uçuş eğitimleri verilirken, uçuş sonrasında çatı katına ya da kafese dönmeleri teşvik edilmelidir. Bunun için yuvanın temiz ve rahat olması, kaliteli, lezzetli yemlerin verilmesi gibi işlemler yapılır. Dışarıda olan posta güvercinleri acıktıklarında istedikleri yemi yuvalarında bulabileceklerini bilir ve dönüş yaparlar. İlk uzun mesafeli uçuşlarda bazı posta güvercinlerinin kaybolduğu biliniyor. Kaybolma olmaması için yuvaya iyice alışabilmesi ve öğrenebilmesi için açık havalarda kısa mesafeli eğitimler yapılmalıdır. Mesafe artırımı haftalık olarak yapılmalıdır.

Mesafe Artırma

Posta güvercinlerine uçuş eğitimleri verilmeye başlamadan önce yavru güvercinlerin en az 6 – 8 haftalık olmasına dikkat edilmelidir. İlk hafta uçuşlar, kümesten birkaç km uzaktan serbest bırakarak yapılır. Kümesten uzak yere götürülürken mutlaka kafes kullanılmalıdır. Yuvanın yerini iyice öğrendikten sonra her hafta ortalama 8 km mesafe artırımı yapılarak uzaklardan uçurulmaya çalışılır. Yuvaya dönüşte sorun yaşanmadığında bırakma noktası giderek arttırılır. Posta güvercinleri tek seferde yüzlerce km yol gidebilirler.

Posta Güvercinleri Yollarını Nasıl Bulur?

Posta güvercinleri yön bulma konusunda oldukça yeteneklidir ve havadaki moleküllerle yönlerini çok kolay bulabiliyorlar. Posta güvercinleri gagalarının üst bölümündeki deride bulunan sinir hücreleri sayesinde yön bulmalarını kolaylaştırıyorlar. Bu özelliklerinden dolayı evcilleştirilerek eğitimler verilmekte ve yüzlerce km uzaktan bırakılarak farklı noktaya mesaj ulaştırmaları sağlanıyor. Güvercinlere istenilen eğitim verilmesi için sahibinin sevgi gösterisinde bulunması önemlidir. Posta güvercinlerine temas etmek, tüylerini okşamak aradaki bağı güçlendiriyor. Sevgi gösterisi ile karşılaşan posta güvercinleri verilen eğitimleri daha kolay öğrenebiliyor. Posta güvercinlerine verilecek eğitimlerin tüm aşamaları ve yöntemleri bu kitapta doğru ve eksiksiz olarak veriliyor.

Posta güvercini eğitimi konusunda daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak istiyorsanız ” Posta güvercini nasıl eğitilir ” başlıklı içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.