Bir Sayfa Seçin

Posta Güvercini Alıştırma

Posta güvercini alıştırma çalışmalarının amaca uygun yapılması için yüksek özveriye, en doğru teknik bilgilere ve zamana ihtiyaç vardır. Eski zamanlar göz önünde bulundurulduğunda iki konum arasında mesaj veya haber göndermek için dijital sistemler ya da araçlar olmadığından posta güvercinleri kullanılmıştır. Posta güvercinleri iki konum arasında haber ya da mesaj taşıması için özel olarak eğitilmekte olan kuşlardır.Posta güvercini eğitimi e-kitap

Güvercin Eğitiminde Yavru Posta Güvercini Alıştırma

Güvercin eğitimleri, yarış güvercini ve haberci güvercini olarak verilmektedir. Yavru posta güvercini alıştırma eğitimleri 6 ile 12 haftalık olduklarında başlıyor. Yavru posta güvercini alıştırma işlemlerinde öncelikle ana konumdaki yuvalarına alışmaları için birkaç gün kapalı tutulurlar. Posta güvercini yavru eğitimi için her gün aynı saatlerde dışarı çıkarılarak çatı katında beslenmeleri sağlanır. Dışarı çıkan güvercinler her gün biraz daha uzaklara gider ve beslenmek için çatı katına dönmeye şartlanır. İlk başlarda yaşlı güvercinler yavru güvercinlere eşlik ederek onların daha uzaklara uçmalarını ve geri dönmelerini sağlar. Güvercinler iki konum arasında beslenmek için uçuş yapar.

posta güvercini alıştırma

Posta Güvercini Alıştırılırken Uçuş Konumlarını Belirlemek

Posta güvercinleri eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de iki konum arasında mesaj taşımak için kullanılabilmektedir. Güvercinler yapıların çatı katlarında çok daha fazla zaman geçirir. Bu yerler su ve yemek istasyonu olarak kullanılmaktadır. Güvercinler, alıştıkları ve dolayısı ile kendilerine ana konum olarak belirledikleri yerden 100 mil uzağa uçabilir ve aynı zamanda geri dönebilirler. Posta güvercini alıştırma eğitimlerinde sabır ve zamana büyük ölçüde ihtiyaç olacaktır. Güvercinler çok kolay eğitilebilen hayvanlardır. Alıştırma döneminde ilk zamanlarda geçirilen süreler ile birlikte eğitilen güvercini tanıma fırsatı yakalamak gerekecektir.

Gıda ve Su Teşvikiyle Alıştırma

Haberci görevi için iki noktada da posta güvercini eğitimi verilir. Su ve gıda teşvikleri verilerek gidişi ve dönüş rotalarını öğrenmeleri sağlanır. Ana konumda güvercin alıştırıldıktan sonra elle ikinci konuma götürülür ve orada yem vererek beslenmesi sağlanır. İki konum arasında uçuşun sağlanabilmesi için ilk konumda yem verilmez ve beslenmek için ikinci konuma gitmesi sağlanır. İyice alışana kadar bu işlem tekrarı defalarca yapılabilir. Mesaj iletmesi istenildiğinde ana konumda beslendiği yemleri kaldırılır ve aç kalan güvencin ayağına bağlanan mesaj ile ikinci konuma uçar.

Posta Güvercinleri Mesajları Nasıl Taşır?

İki konum arasında uçuş için gerekli eğitimler verilen güvercinler haberci olarak kullanılmaya başlanır. Güvercinlerin mesajları taşıyabilmeleri için özel tasarlanmış sırt çantaları kullanılır. Omuz askısı şeklinde hafif olarak tasarlanan kuş sırt çantası ile istenilen mesajlar ya da çeşitli malzemeler güvenle taşınır.

Posta Güvercinlerinin Kullanılması

İki nokta arasında mesajların iletilebilmesi için yaklaşık 5000 yıldan bu yana posta güvercinleri kullanılmıştır. Eski dönemlerde askeri amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. 1. Dünya savaşı ve 2. Dünya savasında telgraf kesintileri yaşandığı için posta güvercinleri ile mesajlar iletilmiştir. Posta güvercinleri nereden bırakılırsa bırakılsın ana yuvasını bulma ve dönme kabiliyetine sahiptir. Posta güvercini alıştırma çalışmalarında hava şartlarına dikkat edilmelidir. Kar, sis ve yağmur gibi kötü hava şartlarında uçurmamak gerekir.